--------   Z życia szkoły   --------

"Polski Wrzesień 1939"

wojna

 

 

Przygotowania do uroczystości pod hasłem „Polski wrzesień”, która odbyła się 16 września 2018 roku na stadionie w Woli Baranowskiej, rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Cele tego wydarzenia były dwa: po pierwsze uczcić i przypomnieć wydarzenia z września 1939 roku czyli obronę Polski przed agresją III Rzeszy i ZSRR, po drugie, poprzez działania towarzyszące temu wydarzeniu, nawiązać do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Już w maju ogłoszone zostały w naszej szkole konkursy plastyczne:

- dla klas I – III szkoły podstawowej – na ilustrację do wybranej legendy polskiej

- dla klas IV – VII – na plakat okolicznościowy pt. „Polski wrzesień – wojna obronna Polski w 1939 roku.”

- dla klas III gimnazjum – na plakat pt. „Drogi Polaków do niepodległości”,

- konkurs fotograficzny dla uczniów klas IV – VII oraz II – III gimnazjum pt. „Piękno mojej małej ojczyzny”.

W czerwcu wszystkie szkoły w naszej gminie zaproszone zostały do udziału w konkursie pt. „A to Polska właśnie …” na prezentację lub film ukazujący najpiękniejsze zakątki Polski, z uwzględnieniem obszaru Lasowiackiej Grupy Działania. Również już w czerwcu uczniowie naszej szkoły rozpoczęli naukę tańców narodowych, których pokaz był częścią przygotowywanej uroczystości. Uczniowie zdobywali umiejętności taneczne pod okiem pani Katarzyny Gwoździowskiej – instruktora tańca w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim. Do udziału w uroczystości zaproszona została również Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciela" z Mielca.

Uroczystość wpisująca się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się o godz. 14:00 mszą świętą, a po niej dyrektor Zespołu Szkół w Woli Baranowskiej, pani Marta Janczura przywitała zaproszonych gości i uczestników spotkania. Odczytała również list, który na tę okoliczność wystosowała pani Ewa Draus, radna Sejmiku Wojewódzkiego w Rzeszowie. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, pan Marek Mazur, który w czasie wystąpienia zwrócił uwagę na szczególny charakter na wielowymiarowość obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, w tym na pamięć o tragedii polskiego września 1939 r. a także odczytał list od Marszałka Województwa Podkarpackiego, pana Władysława Ortyla. Kolejnym mówcą był poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pan Zbigniew Chmielowiec. W swoim wystąpieniu podkreślił szczególną wagę spotkań patriotycznych w lokalnych społecznościach, których zadaniem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i umacnianie tożsamości narodowej.

Następnym punktem programu był montaż słowno-muzyczny nawiązujący do tragicznych wydarzeń z września 1939 roku, w wykonaniu uczniów. Wiersze, piosenki oraz fragmenty wspomnień pozwoliły przybliżyć nam choć trochę grozę tamtych chwil.

Po montażu słowno-muzycznym nadszedł czas na zaprezentowanie tańców narodowych. Mogliśmy podziwiać kujawiaka i oberka w wykonaniu uczniów klas V – VII, krakowiaka w wykonaniu dzieci ze szkoły filialnej w Durdach oraz poloneza w wykonaniu tegorocznych absolwentów gimnazjum w Woli Baranowskiej.

Po tańcach nadszedł czas na koncert pieśni patriotycznych, które zaprezentował chór „Chorus Familiaris”, soliści – członkowie chóru oraz absolwenci naszej szkoły. Chórzyści ubrani w stroje nawiązujące do epoki, brawurowym wykonaniem pieśni żołnierskich oraz tych śpiewanych na ulicach okupowanej Warszawy, przenieśli nas w ten niełatwy czas. Koncert nagrodzony został gromkimi brawami.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursów szkolnych oraz gminnego. A oto laureaci poszczególnych konkursów:

- „Legendy polskie” - I miejsce – Samanta Pazdan, II miejsce – Jagoda Babińska, III miejsce – Szymon Helowicz, wyróżnienie – Amelia Szala

- „Polski wrzesień” – I miejsce – Kamila Szczypta, II miejsce – Martyna Konat, III miejsce – Nikodem Woźniak oraz Kacper Boroń, wyróżnienie – Konrad Knych, Gabriela Guła i Kornelia Dźwięga.

- „Drogi Polaków do niepodległości” – I miejsce – Natalia Piechota, II miejsce – Julia Smykla oraz Weronika Hoszowska, III miejsce – Izabela Durda, Patrycja Sawa, Izabela Babińska i Marcin Lewicki, wyróżnienie – Martyna Durda, Anastazja Babula i Magdalena Niedzioch.

- gminny konkurs „A to Polska właśnie …” – nagroda specjalna – Martyna Durda ze szkoły w Woli Baranowskiej, I miejsce – Laura Surowiec ze szkoły w Skopaniu, II miejsce – Julia Smykla ze szkoły w Woli Baranowskiej, III miejsce – Grzegorz Babiuch ze szkoły w Ślęzakach, Estera Barszcz ze szkoły w Baranowie Sandomierskim, Angelika Żak ze szkoły w Woli Baranowskiej, Konrad Kubicki ze szkoły w Baranowie Sandomierskim, wyróżnienie – Kamil Rzeszut ze szkoły w Dąbrowicy, Jakub Ciołek ze szkoły w Woli Baranowskiej oraz Agnieszka Lewicka ze szkoły w Woli Baranowskiej.

- konkurs fotograficzny „ Piękno mojej małej ojczyzny” – wyróżnienia: Pluta Julia, Pruś Anna, Urbanowicz Aleksandra, Mystek Małgorzata, Dźwięga Kornelia, Motyka Weronika, Rzeszut Karolina, Knych Konrad.

Po wręczeniu nagród i dyplomów uczestnikom konkursów oraz ich opiekunom nastąpił długo wyczekiwany moment. Rozpoczął się pokaz grupy rekonstrukcyjnej.

         Ważnym elementem wzbogacającym tę patriotyczną uroczystość była obecność przedstawicieli Żołnierzy Obrony Terytorialnej Kraju oraz przedstawicieli Jednostki Wojskowej - 16 Batalionu Saperów w Nisku.

Żołnierze prezentowali przywieziony sprzęt wojskowy, a dzieci miały możliwość nie tylko zrobienia sobie zdjęć ale również obserwacji pracy np. robota saperskiego.

         Ostatnim punktem programu był poczęstunek wszystkich uczestników uroczystości tradycyjną grochówką oraz słodkościami przygotowanymi przez mamy naszych uczniów oraz nauczycieli.

Zdjęcia z uroczystości dostępne tutaj

Dodatkowe informacje